background

Botoks

Botoks nedir?

Botoks, “Clostridium botulinum” bakterisinden toksinin saflaştırılmasıyla elde edilen bir ilaçtır. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı organlar arasındaki iletimi durdurarak etkisini gösterir. Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar.

Botoks, yüzümüzde oluşan kırışıklıkların tedavisinde altın standart yöntemdir. Kırışıklıkların tedavisine ek olarak aşırı terleme (hiperhidroz) için de başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıca migren tedavisinde de etkin bir tedavi yöntemidir.

Botoks nasıl yapılır?

Botoks ince uçlu iğnelerle uygulanan bir işlemdir. Uygulana bölgede kısa süreli geçici hafif bir ağrı olabilmekle birlikte genellikle ağrısız,  konforlu bir işlemdir. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde mimik kaslarının içine, terleme şikayetinin azalması istendiğinde deri içine enjeksiyon yapılır. İşlem genellikle 15 dadika sürmektedir. İşlem sonrası gündelik hayata rahatlık ile devam edilebilirsiniz.

Botoksun etkisi ne kadar sürer?

Etkisi kırışıklık için 3-4 ay, terleme için 6-8 ay devam eder. Bu süre sonunda uygulamanın tekrarlanması önerilir.

Yan etkileri nelerdir?

Uygulama sonrası geçici bir şişlik, morarma, nadiren de uygulayıcının deneyimine bağlı olarak geçici olarak göz kapağında düşüklük olabilmektedir.

Botoks sonrası nelere dikkat etmeliyiz?

İşlem sonrası uzun süre eğilme gerektiren hareketlerden ve yüz kaslarını çalıştırmaktan uzak durulmalıdır. İşlme sonrası  yaklaşık 4-6  saat kadar baş yüksekte tutulmalı, öne doğru eğilmekten sakınılmalıdır. Botoks enjeksiyonundan yaklaşık 8-12 saat sonra ılık su ile ve yüze hasar yaratmayacak şekilde, yani kese ya da baskı uygulamadan duş alınabilir. İşlemden sonra  en az 24 saat uçağa binilmemesi önerilir.

Hangi durumlarda botoks uygulanmaz?

Hamile ve emzirenlere, bazı kas hastalıkları veya kanama problemleri olanlara, tedavi yapılması istenilen bölgede uçuk ve benzeri deri hastalıkları olanlara botoks işlemi yapılmamalıdır.

bursa nilüfer diş polikliniği ankara ambar Ankara web tasarım ankara kızılay dershane 0543 407 04 07