background

Psöriazis (Sedef Hastalığı)

Psöriazis (Sedef Hastalığı)Psöriazis (Sedef Hastalığı)

Psöriazis kronik, immünite (bağışıklık) aracılı inflamatuar bir deri hastalığıdır. Hastalığın oluşmasında  genetik faktörler, enfeksiyonlar, hormonlar ve stres rol oynamaktadır. Toplumunda sıklığı yaklaşık olarak %2-4’tür. Genellikle 30-39 yaşları arasında veya 50 ve 69 yaşları arasında görülür.

Hastalığın birçok alt tipi olmakla beraber en sık görülen tipi plak tip psöriazistir. Tipik lezyonları keskin sınırlı, sedefi kabukları olan kızarıklıklardır. En sık diz, dirsek, saçlı deriyi tutmakla birlikte vücudun her yerinde tutulum yapabilmektedir. Ayrıca sedef hastalığı tırnakları ve eklemleri de tutabilmektedir. Bu yüzde sadece bir deri hastalığı değildir. Şiddetli vakalarda eklemlerde ileri derece tahribat oluşturabilmektedir. Sedef hastalığına metabolik hastalıklar, diabetes mellitus (şeker hastalığı), hipertansiyon, kalp hastalıkları ve psikiyatrik hastalıklar eşlik edebilmektedir.

Tedavisinde topikal (krem) tedavileri, fototerapi (ışık) tedavileri, iğne ve haplardan oluşan sistemik tedaviler uygulanmaktadır. Son dönemlerde biyolojik ajan tedavileriyle hastalığın tedavisinde ilerleme kaydedilmiştir. Hangi tedavinin yapılacağı hastanın yaşına, tutulan bölgeye, hastanın ek hastalıklarına ve hastalığın şiddetine göre değişmektedir.

bursa nilüfer diş polikliniği ankara ambar Ankara web tasarım ankara kızılay dershane 0543 407 04 07