background

Saç Ekimi

SAÇ EKİMİ

Saç ekimi hastane ortamında uygulanan mikrocerrahi bir işlemdir. Donör bölgeden alınan greftlerin saç dökülmesi olan bölgelere yerleştirilmesi işlemidir. Saç ekimi, saçlarının tamamını veya bir kısmını kaybetmiş kişilerde başarıyla uygulanmaktadır. Ayrıca yanık ve yaralanmalardan kaynaklanan skar dokusuna da uygulanmaktadır. Erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kişiler için en etkili ve kalıcı bir çözümdür.

Saç ekiminde birçok teknik bulunmaktadır:

  • Klasik FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)
  • Safir FUE (Safir uçla yapılan FUE)
  • DHI (Direk Saç İmplantasyonu) Saç Ekim

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) yöntemi saç ekiminde en son ve en gelişmiş tekniktir. Bu metodunun özelliği az iz bırakması ve hızlı iyileşme sağlamasıdır. Eski geleneksel saç ekimi tekniklerine göre çok daha gelişmiş bir stratejiye sahiptir. Donör bölge lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra mikromotor cihazıyla donör bölgeden tekli, ikili, üçlü veya dörtlü odaklar içeren doku parçaları (greftler) alınır. Bu işlem yaklaşık olarak 3-4 saat sürmektedir.  Oda sıcaklığında bekletilen greftlerde saç kökü ölümlerini önlemek için greftler Hiposol sıvısında tutulur. Hiposolde tutulan saç kökleri 6 saate kadar canlı kalabilir.

Saç ekimi yapılacak alan lokal anestezi ile uyuşturulur ve köklerin ekileceği 3-4 mm derinlikte kanallar açılır. Toplanan kökler açılmış olan kanallara implante edilir. Bu işlem yaklaşık olarak 3-4 saat sürmektedir. Ekim işlemi tamamlandıktan sonra donör bölge pansuman ile kapatılır ve işlem tamamlanır. Tam sonuçların ortaya çıkması genellikle 12-18 ay sürmektedir.

Safir FUE saç ekimi yöntemi değerli bir maden olan safirden üretilen safir uçlu özel aletler kullanarak yapılan saç ekimi yöntemidir. Klasik yöntemde kullanılan metal slite göre daha küçük mikro kanallar açarak minimal düzeyde kabuklanma oluşumu sağlamaktadır. Uygulamadan sonrası görülen ödem daha az olmaktadır. Ayrıca ekim için açılan kanalların küçüklüğü nedeniyle iyileşme sürecini de hızlı olmaktadır. Diğer bir avantajı da  metalslit yöntemine göre daha sık ekim yapılabilmektedir. Sonuç olarak daha doğal bir görünüm elde edilmekdir.

Direk Saç İmplantasyonu (DHI) saç ekimi işlemi FUE'ye göre daha yeni bir işlemdir. FUE tekniğine benzer şekilde işlem sonrası iz bırakmaz ve doğal bir görünüm sağlar. Bu iki prosedür arasındaki fark, Bu yöntemde saç kökleri 1 mm veya daha küçük çapta uzman bir alet kullanılarak tek tek çıkarılır. Daha sonra saç kökleri Choi İmplanter Kalemi olarak bilinen bir implant cihazına yüklenir ve doğrudan alıcı alana ekilerek işlem gerçekleştirilir. DHI işlemi sırasında kanalların oluşturulması ve implantasyon aynı anda tamamlanır. Choi Implanter Pen ile saç köklerinin ekilmesi sırasında uzmana daha fazla hassasiyet kazandırır. Aynı zamanda yeni ekilen saçların açısı, yönü ve derinliğinin daha rahat kontrolünü sağlar. İyileşme süresi FUE'ye benzerdir. İşlem FUE yöntemine göre daha uzun sürmektedir.

KAŞ EKİMİ

Kaş ekimi FUE tekniği ile kaş kaybı sorunu olan bölgelerde kaş yoğunluğunun arttırılması için yapılmaktadır.  Genetik olarak ince olan kaşlar, yaralanmalar, skarlar ve yanlış kaş alma sonucu kaşın bozulan yapısı kaş ekimiyle düzeltilebilmektedir. Hem erkek hem de kadınlara kaş ekimi yapılabilmektedir. Lokal anestezi ile donör bölge uyuşturulduktan sonra FUE tekniğiyle greftler alınıp, ekilmesi planlanan alana kanallar açılıp yerleştirilir. İşlem yaklaşık olarak 3-4 saat sürmektedir. İşlem sonrası günlük rutin hayatınıza hemen dönebilirsiniz.

BIYIK-SAKAL EKİMİ

Sakal yapısı genetik faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Genetik faktörler, skarlar, yaralanmalar ve yanıklara bağlı olarak ortaya çıkan sakal ve bıyıklardaki dökülmeler FUE yöntemiyle tedavi edilebilmektedir. Bu işlem kaş ve saç ekimindeki prosedürlere benzer şekilde ilerlemektedir. İşlem süresi yaklaşık olarak 3-5 saat arasında sürmektedir. Lokal anesteziyle yapılan bu işlemler hastalar için konforludur.

bursa nilüfer diş polikliniği ankara ambar Ankara web tasarım ankara kızılay dershane 0543 407 04 07