background

Saç Kıran (Alopesi Areata) Tedavisi

Alopesi areata (saç kıran) sık görülen, skatris (iz) bırakmayan, saç foliküllerini ve bazen tırnakları da etkileyebilen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Tipik olarak 1-5 cm çapında yuvarlak veya oval tarzda tam saç kaybı ile giden genellikle saçlı deride, sakal bölgesinde, kaş ve kirpiklerde daha nadiren de diğer vücut bölgelerinde tam veya kısmi kıl kaybı ile karakterizedir. Tüm dünyada %0,1-0,2 oranında görülüp, yaşam boyu gelişme riski ise %1,7 olarak bildirilmektedir. Her iki cinsiyette de eşit sıklıkta görülür ve erken yaşlarda daha sık olduğu görülür.

Hastaların %80’inde kendiliğinden düzelmeler ve herhangi bir zamanda hastalığın tekrar etmesi görülmektedir. Oluşum mekanizması tam olarak aydınlatılmamış olmakla birlikte, genetik yatkınlığı olan bireylerde, çevresel etkenlerle tetiklenen otoimmün bir hastalık olduğu düşünülmektedir.

Hafif olgularda tedavide topikal (krem) tedavileri, dökülen alanda deri altına (intralezyonel enjeksiyon) yapılan iğne tedavileri, şiddetli olgularda  ise sistemik tedaviler ve fototerapi (ışık tedavisi) kullanılmaktadır.

bursa nilüfer diş polikliniği ankara ambar Ankara web tasarım ankara kızılay dershane 0543 407 04 07