background

Vitiligo (Ala) Hastalığı

Halk dilinde “beyazlama hastalığı” ya da “ala hastalığı” olarak bilinen bu hastalığın tıptaki adı “vitiligo”dur. Vitiligo, deride pigment kaybından kaynaklanan beyaz alanlarla karakterize bir deri hastalığıdır. Vücudun her yerini tutabilmektedir. Kesin sebebi bilinmemekle birlikte otoimmun bir hastalık olduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Kadın ve erkekleri eşit oranda etkiler ve toplumdaki görülme sıklığı yaklaşık %1’dir. Her yaşta görülebilmekle birlikte hastaların yarısında 20 yaşından önce başlar. Hastaların yaklaşık olarak  %20’sinde  aile hikayesi vardır.

Vitiligonun tanısını koymak oldukça deneyimli bir dermatolog için kolaydır. Dermatoloji uzmanları tarafından yapılan gözlem sonrasında, teşhisten emin olunamadığı durumlarda Wood lambası ile de cilde bakılır. Wood lambasıyla tanı konulamadığında nadiren kesin tanı için biyopsi örneği alınabilir.

Vitiligo tedavisinde farklı yöntemler kullanılır ve bu yöntemler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Tedavide en önemli basamak güneş koruyucu krem kullanmaktır. Tedavide steroidli kremler, kalsinörin inhibitörleri, fototerapi, excimer lazer çok yaygın hastalarda leke açıcı tedaviler kullanılmaktadır.

bursa nilüfer diş polikliniği ankara ambar Ankara web tasarım ankara kızılay dershane 0543 407 04 07