background

Gül Hastalığı (Akne Rozasea)

Rozasea, yetişkin nüfusun yaklaşık %5’ini etkileyen inflamatuar bir deri hastalığıdır. Sıklıkla 30-50 yaş arasındaki açık tenli bireylerde ortaya çıkmaktadır. Genellikle orta yüz, burun, çene ve alın gibi yağ bezlerinden zengin bölgeleri etkilemektedir.

Hastalığın dört ana klinik alt tipi vardır. En sık görülen tip eritematotelanjiektatik tipdir. Genelikle tutulan bölgede eritem (kızarıklık), telenjiektazi (damarlanma artışı), sivilce ve ödeme yol açmaktadır.

Doğal immünitede (bağışıklık) anormallikler, bazı parazitler (Demodex folliculorum), güneş (ultraviyole) hasarı ve damarlanma artışı hastalığın oluşmasındaki başlıca faktörlerdir. Aşırı sıcak, güneş maruziyeti, sıcak içecekler, egzersiz, alkol, baharatlı gıdalar, stres-anksiyete hastalığı tetiklemektedir. Ayrıca bu hastalıkta deri bariyerinde bozulma meydana gelmektedir.

Tedavi hastalığın şiddetine, yayılımına, hastalığın tipine göre değişmektedir. Tedavisinde topikal (krem) tedavileri, sistemik tedaviler ve lazer tedavileri kullanılmaktadır.

bursa nilüfer diş polikliniği ankara ambar Ankara web tasarım ankara kızılay dershane 0543 407 04 07